Otoyol Projeleri İzmir'de Arsa Fiyatlarını 4 Kat Artırdı

Otoyol Projeleri İzmir'de Arsa Fiyatlarını 4 Kat Artırdı 29 Mayıs 2018

İzmir-İstanbul arasını 3.5 saate düşürecek olan otoyolun yüzde 80 oranında tamamlanması, Çanakkale Köprüsü'ne bağlanacak olan Çandarlı otoyolunun yapımının sürmesi ve İzmir-Antalya otoyolunun proje çalışmaların tamamlanması, bölgedeki emlak fiyatlarını gözle görülür şekilde artırdı.

İstanbul otoyolunun geçtiği Balıkesir, Manisa ve İzmir'de gayrimenkul piyasasında hareketlilik göze çarparken Gebze'den başlayıp Osmangazi Köprüsü'nden Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa'yı takip ederek İzmir'e ulaşan otoyolun geçtiği araziler, kimi yerlerde 4 katına varan oranlarda değerlendi. Yetkililer otoyolun 2019'da açılmasıyla birlikte Manisa ve İzmir civarındaki arazilerin daha da değer kazanmasının beklendiğini söyledi.


TARLALAR KIYMETLENDİ


Balıkesir'de gayrimenkullarda özellikle son 5 yılda yüzde 100'ün üzerinde artış olduğu belirtilirken, İzmirİstanbul Otoyolu'nda çalışmaları süren Bornova viyadüğü ve Kemalpaşa Bağlantı Yolu bölgesindeki Pınarbaşı, Doğanlar, Yunus Emre mahallesinde gayrimenkul fiyatlarında yüzde 25 yükseliş oldu.

Projenin tamamlanmasının ardından fiyatların daha da artması bekleniyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun Manisa ayağının Şehzadeler, Soma, Kırkağaç ve Turgutlu ilçelerinin yakınlarından geçmesi nedeniyle bu bölgelerde arsa ve arazi fiyatlarında önemli artışlar yaşandığı kaydedildi. Soma- Kırkağaç bölgesinde tarla vasıflı arazilerin metrekare satış fiyatları son iki yılda ortalama 2 kat arttı.


YENİ BORNOVA BÖLGESİ


Otoyol çalışmasının özellikle İzmir'in Yeni Bornova olarak adlandırılan Çamdibi-Altındağ bölgesinde ciddi bir talep yaratması bekleniyor.

Otoyol aracılığıyla İzmir'e gelenleri ilk karşılayan bölge, aynı zamanda arsa ve satış fiyatları nedeniyle de İzmir'in gelişmeye en uygun bölgesi olarak değerlendiriliyor. Bu bölgelerde projenin açıklandığı 2013 yılından bu yana arsa değerleri ortalama olarak iki kat artış gösterdi.

Proje nedeniyle doğrudan etkilenmesi beklenen bir diğer bölge ise Kemalpaşa ilçesi. Kemalpaşa OSB'nin kuzeyinden devam eden otoyol nedeniyle, sanayi parselleri başta olmak üzere, Sütçüler ve Kemalpaşa ilçe merkezlerinde gayrimenkul fiyatlarında son üç yılda yüzde 30-40 oranında artış gözlendi. Otoyola yakın bölgelerdeki arazi fiyatları ise aynı dönemde ortalama iki kat yükseldi.


TURİZM DE GELİŞECEK


İzmir Çevre Yolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağı'ndan başlayan Gebze - Osmangazi - İzmir Otoyolu'nun, İzmir Limanı'nın yanı sıra Çandarlı'da inşa edilmeye başlayan liman ile Marmara Bölgesi'ndeki limanlarla bağlantısı sağlanacak. İzmir ve çevresindeki Çeşme, Foça, Dikili, Bergama gibi turizm merkezlerinin potansiyelini 12 aya çıkarması beklenen otoyol projesinin, tarih ve kültür turizmine yönelik ziyaretçi sayısını da artıracağı öngörülüyor.


"İZMİR'E TALEP ARTACAK"


Son yıllarda büyük yatırım alan İzmir'in özellikle konut sektörünün yeni cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini vurgulayan uzmanlar "Otoyol projesi ile İstanbul, Bursa, Manisa, İzmir gibi dört büyük kent birbirine daha da yakınlaşacak. İstanbul'dan yola çıkan biri 3,5 saat sonra İzmir'de olabilecek. Körfezi geçmek 6 dakikaya inecek. Böylece hem zamandan hem yakıttan tasarruf edilebilecek" dediler. İklimi, konumu ve güzellikleriyle İzmir'in otoyol projesi ile daha çok talep göreceğini belirten uzmanlar, bölgedeki arazilerde değer artışının süreceğini ifade etti. Son Haberler

UÇAN YOL 2021'DE TAMAMLANACAK!

27 Aralık 2019
İBB Başkanı Tunç Soyer Uçan Yol ile ilgili açıklamada bulundu
Haberi Oku

Almanya'dan Sonra Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İzmir'in Tercih Nedenleri

30 Ekim 2019
İzmir'de gayrimenkul sektöründe hareketliliğinin giderek artması, ülkenin dört bir yanından yatırımcıları bölgeden konut satın almaya yönlendiriyor.
Haberi Oku

İstanbul - İzmir Otoyolu Açıldı!

04 Ağustos 2019
İstanbul ile İzmir arasındaki yolculuk süresini 3,5 saate indiren otoyolun tamamı bugün hizmete giriyor
Haberi Oku

İBB Başkanı Tunç Soyer'den Uçan Yol Açıklaması

27 Kasım 2019
"İzmir'in 2,5 kilometrelik en uzun tünelini tamamlamak için kolları sıvadık"
Haberi Oku

ALTIN ORMAN'DA MUHTEŞEM AĞUSTOS

07 Ağustos 2019
Ödeyeceğiniz peşinata özel %15 indirim fırsatının yanı sıra Ziraat Bankası garantörlüğünde 180 ay vade %0,79 vade farkı ve 2.800 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olma fırsatı
Haberi Oku

İzmir'i Tercih Edenler Kazanacak!

22 Temmuz 2019
İzmir’in birçok özelliği ile Akdeniz’in keşfedilmemiş parlayan yıldızı olduğunu ifade eden EBSO Başkanı Yorgancılar, “İzmir’i tercih edenler kazanacak” dedi
Haberi Oku

İzmir girişimciliğin başkenti olacak!

19 Temmuz 2019
Özgener, iş dünyasını şahlandıracaklarını söyledi. “İnovasyon ile yeniden üretime geçeceğiz” dedi.
Haberi Oku

ALTIN ORMAN'DAN DAVET!

25 Haziran 2019
Her gün saat 10:00 - 19:00 arasında sizleri Satış Ofisimize bekliyoruz.
Haberi Oku

Cumhurbaşkanı İzmir-İstanbul Otoyolu'nun Biteceği Tarihi Açıkladı

30 Mayıs 2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin yıl sonunda tamamen faaliyete gireceğini söyledi
Haberi Oku

Uçan Yol Çalışması Kapsamındaki Viyadük İnşaatından Görüntüler

30 Nisan 2019
Hızla devam eden viyadük inşaatıyla ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz (30 Nisan 2019)
Haberi Oku